Утрински Весник
Македонија

ДУИ: Владата со моноетнички легитимитет ја загрозува иднината на државата

D0b0d185d0bcd0b5d182d0b8 D0b7d0b0 D0b4d0b2d0b0d0b5d181d0b5d182 D0b3d0bed0b4d0b8d0bdd0b8 D0b3d0b8 D180d0b5d0b0d0bbd0b8d0b7d0b8d180d0b0 63cd8d1da58ee.jpeg

Во денешниот говор пред Генералниот совет на партијата, претседателот на Демократската унија за интеграција (ДУИ), Али Ахмети, ја истакна важноста од почитување на легитимитетот и волјата на граѓаните, повикувајќи ја власта и политичкиот фактор да не го игнорираат резултатот од последните избори.

„На прво место, би сакал да ви се заблагодарам и заедно да ја споделиме радоста на победата, двојната победа, и на претседателските и на парламентарните избори”, рече Ахмети.

Тој посочи дека иако електоратот има право да бара одговори и поголема мобилизација, важно е да се продолжи со посветеност кон реализација на политичката и националната платформа на ДУИ. „Како што бевме вистински претставници на нашата политичка и национална платформа, да продолжиме со истата посветеност и во иднина”, додаде тој.

Ахмети ја критикуваше одлуката на ВМРО-ДПМНЕ да формира влада со албанските партии кои губат, наведувајќи дека оваа влада „нема етнички легитимитет”. Тој нагласи „Ние го оспоруваме и ќе го демонстрираме нашето незадоволство, нашиот револт со нивната неправедна одлука со која не се почитува легитимитетот што го стекна Демократската унија за интеграција”.

Нагласувајќи ја важноста на легитимитетот и политичката стабилност, Ахмети рече „За нас е важен легитимитетот… Дадовме доказ дека не сме обврзани со чин и функција, туку сме заинтересирани за реални процеси кои ја движат земјата напред, создаваат политички и етничка стабилност”.

Ахмети ги истакна ризиците и дестабилизирачките влијанија во регионот на Западен Балкан, нагласувајќи дека „Не ни е удобно да правиме дневни политики. Сè уште немаме стабилни политики со нашите соседи… Околностите во регионот на Западен Балкан се доста чувствителни и потребно е решение”.

Потенцирајќи ја важноста од промената на Уставот, Ахмети рече: „Промената на Уставот е повеќе од неопходна затоа што имаат корист сите граѓани, ние имаме придобивка во забрзувањето на патот кон членство во Европската Унија.

За ефектите од изборите и застапеноста на Албанците, Ахмети изјави: „Ние Албанците овде во Република Македонија и во цела поранешна Југославија сме сведоци на самоволните и вазални електори, кои ни избраа други ги претставуваше другите… Албанците не прифаќаат вазалство во целина и стануваат скоро следбеници на некој друг. Времињата се сменија, Албанците во Македонија, ако не знаат, имаат 3 универзитети на свој јазик, носат сметка и одговорност за својата држава. ”

Напоменувајќи дека ДУИ има предложено закон за ветинг, Ахмети нагласи: „Ние 4 години предлагаме закон за ветинг. Пожолтува во архивата на парламентот. И денеска сме подготвени да го поддржиме овој закон. Нека почне ветингот, не барав да почне Христијан, ниту од Зоран, ниту од Ковачевски, да почнеме со ветингот”.

Ахмети го заврши говорот нагласувајќи дека „Секое одложување на овој план може да има високи трошоци… Зошто да одиме на избори, кога некој ги избира нашите претставници и не се почитува нашата волја изразена на слободни и демократски избори”.

На крајот, Али Ахмети повика на почитување на волјата на граѓаните и на легитимитетот што произлегува од слободното гласање, нагласувајќи дека само така може да се постигне стабилна стабилност и евроатлански напредок на земјата.

Можете да прочитате

На Клиника за онкологија во Скопје ќе се работи во две смени

Запленети возила, цигари, облека: Царинската управа спречи обиди за криумчарење на разна стока

Расчистени шест тешки кражби во радовишко, сторителот приведен, следува кривична пријава