Утрински Весник
Македонија

ДУИ и ВЛЕН со тужби до Управниот суд

Upraven.jpg

До Управниот суд синоќа била поднесена тужба од коалицијата ВЛЕН за резултатите од парламентарните избори, против одлуката на Државната изборна комисија. Оттаму информираат дека оформен е предмет и се преземаат сите процесни дејствија, согласно роковите определени во Изборниот законик.

И од ДУИ велат дека доставиле тужби до Управниот суд по усвоените 7 приговори од Државната изборна комисија, шест во петтата изборна единица и еден во шестата изборна единица.

Од ВЛЕН сметаат дека прифаќањето на приговорите во петката и шестката е потврда на изборните манипулации на Европскиот фронт, предводен од ДУИ. Од таму пак возвраќаат дека тоа значело оспорување на нивниот легитимитет и волјата на гласачите. Од ДУИ најавија и пријави против членовите на ДИК.

Дали ќе има прегласување на 22-ри мај ќе зависи од одлуките на Управниот суд и од симулацијата на Државната изборна комисија дали може да влијае на освоените пратенички мандати.

Управниот суд има 48 часа за да одлучи по приговорите. Решението е конечно, како и во случајот со претседателските избори. Од Државната изборна комисија велат дека конечните, официјални резултати ќе ги соопштат веднаш или најдоцна за 24 часа по завршување на целата процедура.

Можете да прочитате

Затвореник истепал полицаец во затворот Идризово

Утрински Весник

Израел ќе ја продолжи воената операција во Рафа и покрај наредбата на Меѓународниот суд на правдата да ја прекине

Сиљановска Давкова oд Матарела побарала гаранции за евроинтеграциите