Утрински Весник
Свет

Доживотен затвор или смртна казна за припадниците на геј популацијата-Усвоен драконски закон

Доживотен затвор или смртна казна за припадниците на геј популацијата-Усвоен драконски закон

Парламентот на Уганда усвои закон кој го криминализира идентификувањето како припадник на ЛГБТ популацијата, со строги казни вклучувајќи смрт за таканаречената „тешка хомосексуалност“ и доживотен затвор за хомосексуалните односи.

dobivaj vesti na viber

„Тешка хомосексуалност“ значи хомосексуални односи со лица помлади од 18 години или со ХИВ позитивен сторител.

Покрај истополовите врски, законот забранува промовирање и поддршка на хомосексуалноста, како и, како што велат, „заговор“ за вклучување во хомосексуални врски“, пренесува Ројтерс.

Повеќе од 30 африкански земји, вклучително и Уганда, веќе забрануваат истополови врски, но се чини дека новиот закон е првиот што го забранува идентификувањето како ЛГБТ, според „Хјуман рајтс воч“.

Поддржувачите на новиот закон веруваат дека се неопходни казни за поширок опсег на ЛГБТ активности, за кои се тврди дека ги загрозуваат традиционалните вредности во конзервативната и религиозна источноафриканска земја.

Можете да прочитате

„Еколошка катастрофа, Чернобил, помор и поплави“ – последиците од рушењето на браната во Украина би можеле да бидат огромни

(Видео) Еди Рама ја зграпчи и ја бакна италијанската премиерка, опозицијата вели дека се однесувал како холивудска ѕвезда

Силен земјотрес ја погоди Романија, бил почувствуван и во Белград