Утрински Весник
Спорт

Договорена е борбата за апсолутен шампион во тешка категорија

Договорена е борбата за апсолутен шампион во тешка категорија

Мечот меѓу Тајсон Фјури и Олександар Усик најверојатно ќе се одржи, бидејќи Украинецот ја прифати понудата да го подели наградниот фонд 70:30 во корист на Британецот.

dobivaj vesti na viber

Пред тоа Фјури испрати порака и порача дека доколку Украинецот не ја прифати понудата мечот нема да се одржи.

„Ја прифаќам вашата понуда. 70:30 за вас за борбата на Вембли на 29 април“, напиша Усик на Твитер.

Украинецот има посебна порака за неговиот следен ривал Тајсон Фјури.

„Сакам да ветите дека веднаш по натпреварот ќе платите еден милион фунти на Украина и дека за секој ден доцнење ќе плаќате по еден процент од заработката на жителите на Украина. Договорено?“, истакна Усик.

Украинецот моментално е сопственик на појасите во верзиите ВБА, ИБФ и ВБО.

Можете да прочитате

Дончиќ со 40 поени, Далас повторно со „скап“ пораз

Португалија и Италија со рутински победи против аутсајдери, Словачка со шок за БиХ

(Видео) По победата на Вардар, Чкембари испратени со специјалци и полициски возила од Аеродром