Утрински Весник
Свет

Договор за слободна трговија Србија – Кина стапува од денеска на сила

20240701072130 Big 730x400 92.webp.webp

Договорот за слободна трговија меѓу Србија и Кина стапува денеска во сила чија цел е да се овозможи повластен пристап до кинескиот пазар за производи од српско потекло, јавија српските медиуми.

Преференцијалниот пристап на производите од српско потекло на пазарот со повеќе од 1,4 милијарди жители ги става компаниите од Србија во многу подобра позиција во споредба со компаниите од Европа и околината и треба да доведе до значително зголемување на извозот, проширување на инвестициите и производството. капацитети во нашата земја, но и зголемување на конкурентноста, како и зајакнување на севкупната економска активност.

Договорот со Кина опфаќа околу 20.000 артикли, а околу 60 отсто од нив ќе можат веднаш да се извезат без царина.

Можете да прочитате

Со драматична музика и солзи во очите Трамп пречекан по обидот за атентат – се појави со завој на увото

Најмалку 17 загинати и 34 повредени во сообраќајна несреќа во Авганистан

Мечка нападна странски турист во провинцијата Трентино во Италија