Утрински Весник
Спорт

Мбапе за играње со маска: Апсолутен кошмар

20240701075232 Big 730x400 46.webp.webp

Францускиот напаѓач Килијан Мбапе се пожали дека му е непријатно играјќи во заштитна маска, која мора да ја носи поради скршеница на носот.

Фудбалерот го скрши носот на натпреварот од 1. коло од групната фаза на ЕП 2024 против Австрија (1:0).

-На почетокот ништо не разбрав. Дури кога го видов лицето на противничкиот голман сфатив дека нешто не е во ред. Мислев дека изгледа како да одам дома. Кога го видов моето лице во огледало, помислив дека турнирот е завршен за мене. Играњето со маска е апсолутен кошмар! Тешко е да се игра со неа, бидејќи ви го ограничува видот, а потта се акумулира пот, па морате да ја извадите за да исцеди. Се чувствувам како да носам 3D очила и да го гледам натпреварот. Гледам луѓе наоколу, но не се чувствувам како да сум на теренот. Секако, благодарам на маските, но ќе се ослободам од нив што е можно поскоро, изјави Мбапе за „RMC Sport“.

Репрезентацијата на Франција денес ќе игра против Белгија во осминафиналето на ЕП 2024 година. Натпреварот ќе започне во 18 часот на „Меркур Шпил-Арена“ во Диселдорф. 

Можете да прочитате

Финалето на Купот на Америка започна со задоцнување од 1 час и 20 минути поради стампедо надвор од стадионот

Аргентина ја победи Колумбија и ја освои Копа Америка

Шпанија е европски првак