Утрински Весник
Свет

Додик: На ЛГБТ-активистите да им се забрани влезот до училиштата

Додик: На ЛГБТ-активистите да им се забрани влезот до училиштата

Претседателот на Република Српска, Милорад Додик, најави дека во Република Српска ќе се донесе закон со кој на припадниците на ЛГБТ-заедницата ќе им се забрани влез во образовните институции.

dobivaj vesti na viber

„Значи, во градинките, училиштата и на факултетите нема да може да пристапат, нема да може да вршат пропаганда“, изјави синоќа Додик во интервју за телевизијата „К3“.

Тој рече дека тоа е „институционална одговорност на властите во Република Српска, кои на овој начин сакаат да ги зачуваат, како што рече, традиционалните и семејните вредности“ на луѓето.

Причина за ова е неодамнешниот напад на хулигани врз активисти на ЛГБТ-заедницата и новинари во Бања Лука за што ги обвинија Додик и градоначалникот на Бања Лука, Драшко Станивуковиќ, дека со своите ставови и изјави го предизвикале нападот.

Нападнатите членови на ЛГБТ-заедницата и новинарите биле принудени да ги напуштат Бања Лука и Република Српска бидејќи полицијата не можела да им гарантира безбедност, пренесува „Неделник“.

Можете да прочитате

„Еколошка катастрофа, Чернобил, помор и поплави“ – последиците од рушењето на браната во Украина би можеле да бидат огромни

(Видео) Еди Рама ја зграпчи и ја бакна италијанската премиерка, опозицијата вели дека се однесувал како холивудска ѕвезда

Силен земјотрес ја погоди Романија, бил почувствуван и во Белград