Утрински Весник
Бизнис

Дизелот поевтинува

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,00 % во однос на одлуката од 19.9.2022 година.

dobivaj vesti na viber

Малопродажната цена на „евродизелот (Д-Е V)“ се намалува 2,00 денара/л.

Малопродажната цена на екстра-лесното масло за домаќинство на (ЕЛ-1) се намалува 2,50 денара/л и сега ќе изнесува 86,50 денари/л.

Малопродажните цени на бензините „евросупер БС-95“ и на „евросупер БС-98“ и на мазутот М-1 НС не се менуваат.

Од 22.9.2022 година, од 00.01 часот, максималните цени на  нафтените деривати ќе изнесуваат:

Моторен бензин „евросупер БС-95“ – 84,50 (денари/литар)

Моторен бензин „евросупер БС-98“ – 87,00 (денари/литар)

Дизел-гориво „евродизел БС (Д-Е V)“ – 90,00 (денари/литар)

Масло за горење екстра-лесно 1 (ЕЛ-1) – 86,00 (денари/литар)

Мазут М-1 НС – 50,391 (денари/килограм)

Референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар во споредба со претходната пресметка бележат намалување во просек: кај бензините 1,552 %, кај дизелот 4,177 %, кај екстра-лесното масл 4,421%  и кај мазутот намалување од 1,503 %.

Курсот на денарот во однос на доларот во изминатиот период по кој беа формирани цените со претходната пресметка е повисок 0,519 %.

Можете да прочитате

Шведска: Гас од „Северен тек 1“ истекува во Балтичкото Море

Нагло падна притисокот во „Северен тек 2“: откриено опасно истекување

Битиќи на Бизнис форумот во Хрватска: Пред нас се отвораат можности кои како регион треба да ги искористиме