Утрински Весник
Македонија

Денеска поднесена првата кандидатура за претседател на СДСМ, утре следуваат уште три

Img 8752.jpeg

Денеска во седиштето на СДСМ е поднесена првата кандидатура за претседател на партијата за третите вантрепартиски избори.

Изненадувачки, првиот кандидат што поднел кандидатура е Златко Ристовски, партиски активист од Битола и релативно непознат за пошироката јавност.

За утре, најавено е кандидатури да поднесат Славјанка Петровска, Јован Деспотовски и Венко Филише.

Иако се шпекулира во јавноста, официјално досега Стефан Богоев и Александар Бајдевски се уште немаат официјални потврдено дали ќе се кандидираат за лидер на СДСМ.

Крајниот рок за поднесување кандидатури за претседател на СДСМ е в четврток а ќе се гласа на 30 јуни.

Претходно, на осми јуни (сабота) СДСМ ќе одржи и отчетен конгрес.

Можете да прочитате

Маж пронајден починат во својот дом

Дворови на пет училишта ќе бидат бесплатен паркинг

Од полноќ ново поскапување на дел од горивата