Утрински Весник
Македонија

Демири: Ако Клиниката за токсикологија не била осигурена, менаџментот треба да сноси одговорност

Ipi 404974.png

Штетата од поплавата која се случи ноќеска околу еден часот по полноќ на Клиниката за токсикологија при Клиничкиот центар „Мајка Тереза“ е санирана. На Клиниката за токсикологија пукнала цевка од парно, по што биле поплавени речиси сите лекарски канцеларии на вториот кат, болничките соби на првиот кат, ходниците на приземјето, чекалната, сè до амбулантата на Оториноларингологија и дел од подрумските простории. Денеска министерот за здравство Илир Демири запрашан да појасни за наводите кои беа изнесени во јавноста дека не е потпишан догворо за осигурување на објектот рече дека ако е тоа точно менаџментот на Токсикологија треба да сноси одговорност. -За тоа дали е потпишан договор за осигурување на Клиниката, мора да проверам дали е тоа случај или не, рече Демири. Министерот појасни дека Клиничкиот центар има заеднички служби чија примарна обврска е да се грижат за Клинички. Во нив, според него, е вклучена и обврската да интервенираат во случај на сите хаварии што може да настанат.

Можете да прочитате

Карамбол во Тетово – удрил во паркирани автомобили, повредени возачот и 19 годишен сопатник

Средба на претседателката Сиљановска Давкова со Денис Беќировиќ, претседавач на Претседателството на БиХ

​Ваучери за спортски камп за најдобрите одбојкарки и ракометарки од училиштата во Кисела Вода