Утрински Весник
Спорт

Де Брујне: Стари сме, немаме шанси да дојдеме до титулата

Де Брујне: Стари сме, немаме шанси да дојдеме до титулата

Најдобриот Белгиец, Кевин Де Брујне, смета дека неговата селекција нема шанси да го освои Светското првенство во Катар. На последното Светско првенство Белгија беше трета и според многумина ова е последната шанса оваа генерација да стигне до тронот.

dobivaj vesti na viber

Де Брујне не се согласува со константацијата дека Белгија може да ја освои титулата, смета дека тоа е практично невозможна мисија.

„Нема шанси да бидеме светски шампиони. Престари сме“, одговори Де Брујне на прашањето дали Белгија може да оди до крај.

Белгијците на стартот ја совладаа Канада со 1:0, но во текот на целиот меч беа инфериорен ривал и практично со еден вистински шут остварија победа.

Во следното коло Белгија игра против Мароко, а потоа во последното коло од групната фаза против Хрватска.

Можете да прочитате

Ѓоковиќ закажа финална пресметка со Циципас на Австралија опен

Милан има само 2,8 милиони евра за трансфери

По најновите докази за силувањето: Сопругата на Дани Алвеш ги избришала сите заеднички фотографии