Утрински Весник
Спорт

Дарио Ивановски во Битола постави нов македонски рекорд во полумаратон

Дарио Ивановски во Битола постави нов македонски рекорд во полумаратон

Дарио Ивановски ја одбрани шампионската титула на Балканското првенство во полумаратон кое денес се одржа во рамки на битолската трка „Трчај бе“.

dobivaj vesti na viber

Ивановски полумаратонот од 21 километар го истрча со време од 1:04.45 часа, што е нов државен рекорд во полумаратон во машка конкуренција.

Второпласиран на трката заврши Ахмет Алканоглу од Турција со време 1:04:25, а третопласиран беше Романецот Стефан Иулис Гавлила со 1:07:42.

Во женска конкуренција победи Луиза Гега од Албанија, една од најголемите балкански атлетичарки, актуелната европската првенка на 3.000 метри стиплчез и финалистка на последното Светско првенство, со време од 1:14:30 часа.

Второто место го освои Маринела Нинева од Бугарија со заостанување од 53 секунди, а трета заврши Бугарката Девора Аврамова.

Можете да прочитате

Знаме со порака „Косово е Албанија“ и антисрпско скандирање на трибините во Хамбург

Знаме со порака „Косово е Албанија“ и антисрпско скандирање на трибините во Хамбург

Американска пливачка постави светски рекорд