Утрински Весник
Магазин

Дали прво ставате оцет или масло во салатата од зелка?

263859632 456383205870330 4913602853270669203 N 1.jpg

Веруваме дека никогаш не сте размислувале за редоследот на додавање оцет и масло во салата од зелка. Сепак треба да знаете колку е важно тоа.
Ако досега не сте обрнувале внимание, застанете и размислете прво дали да додадете масло или оцет во салата од зелка. Ако прво додадете еден, ризикувате да ги изгубите сите витамини од здравата зелка.

Така барем вели Небојша Стаменовиќ, попознат како Неша Травка. – Најпрво секако оди маслото затоа што ќе затвори каде е сечкана зелката за да не исчезнат витамините. Ако ставиме прво оцет, нема да биде така- вели тој, а пренесува Нови.ба.

Инаку, зелката е здрава храна која многумина ја сакаат направена како салата.

А Неша Травка обичните јадења знае да ги претвори во магија, па и
оваа негова салата е нешто посебно,
сецкана зелка, кафеав шеќер,сол, куркума, бибер, сенф, маслиново масло и оцет.

И секако се добро стиска со рака за да пушти сокови.

Можете да прочитате

Данокот на шеќер за безалкохолни пијалаци ја намали потрошувачката на шеќер во Велика Британија

Нова терапија против зависности и депресија

Повеќе вода – помалку здравствени проблеми со горештините