Утрински Весник
Македонија

Дачиќ: Седницата на Советот за безбедност на ОН за бомбардирањето на НАТО на Југославија е закажана, но форматот е неизвесен

D0b4d0b0d187d0b8d19c D0b7d0b0 D180d0b5d0b7d0bed0bbd183d186d0b8d198d0b0d182d0b0 D0bdd0b0 D0b5d0b2d180d0bed0bfd181d0bad0b8d0bed182 D0bf 63ca6ee70c507.jpeg

На почетокот на март Русија предложи да се одржи седница на Советот за безбедност на Обединетите нации посветена на 25-годишнината од НАТО бомбардирањето на Сојузна Република Југославија, а Јапонија како претседавач со Советот за безбедност ја закажа седницата, но според шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ се уште е неизвесен форматот на седницата, односно дали ќе биде отворена или затворена за јавноста, јави дописникот на МИА од Белград.

Дачиќ изјави дека има најави оти западните земји ќе побараат процедурално гласање пред усвојување на дневниот ред и затоа е неизвесно дали седницата ќе се одржи.

Заменик-шефот на руската мисија во ОН, Дмитриј Полјански, изјави дека западните земји ја критикувале оваа иницијатива и дека „тоа е многу непријатна тема за нив“.

Според него, агресијата на НАТО и незаконското одвојување на Косово од Србија всушност го нарушиле меѓународниот правен поредок на завршниот акт од Хелсинки и дека тоа е почетната фаза на нарушување на односите меѓу Русија и западните земји.

Дачиќ рече дека внатрешен договор меѓу големите сили е едни на други да не се оспоруваат на ваквите седници, но дека не е исклучено да се направи некаков преседан кој не е вообичаен во работата на Советот за безбедност на ОН.

-Во секој случај, ние сме тука. Ако некој сака да не слушне, ќе зборуваме на таа седница на СБ на ОН. Ако не сака, секако дека ќе го искажам тоа што сакам да го кажам овде во зградата на ОН, бидејќи тоа е нешто од кое не можат да избегаат, рече Ивица Дачиќ.

Тој изјави дека пред 25 години се случило кршење на меѓународното право и дека интервенцијата била извршена без одлука на Советот за безбедност на ОН.

-Тоа е незаконска ситуација која не може да се оправда со други причини, рече Дачиќ и додаде дека не знае зошто некому би му пречело да се одржи седницата.

-Очигледно некои сè уште не сакаат да ја слушнат нашата страна за она што се случи пред 25 години, рече тој.

Можете да прочитате

Ковачевски: Со ВМРО ДПМНЕ повторно ќе заглавиме во изолација

ДКСК препорача АСЈО да ја стави во мирување постапката за прием на 130 слушатели

Маричиќ: Важна промена, државните енергетски компании ќе станат сопственост на граѓаните