Утрински Весник
Македонија

Да не се ставаат сите лекари во ист кош, апелира Лекарската комора по протестите за онкологија

Да не се ставаат сите лекари во ист кош, апелира Лекарската комора по протестите за онкологија

Лекарската комора го почитува правото на протест на сите граѓани, но истовремено ги осудува обидите сите доктори да се стават во ист кош како виновници за последните случувања, нарекувајќи ги „убијци“.

dobivaj vesti na viber

По вчерашниот протест поради кражбата на лекови на Клиниката за онкологија, од лекарската комора велат дека со етикетирањето на сите лекари се поткопува довербата меѓу лекарот и пациентот, што е клучна поповолен исход на лекувањето.

Од тука преку соопштение истакнуваат дека ниту еден пациент не смее да биде оставен без терапијата која му следува и во никој случај не смеат да се дозволат манипулации со цел остварување на материјална корист од страна на поединци. Брааат максимални санкции доколку се докаже во постапката дека дел од лекарите биле вклучени во злоупотреби на онколошката терапија.

Лекарската комора апелира да не се создава масовна паника и да не се генерализира дека сè во здравството не е добро и дека сите лекари ги манипулираат своите пациенти.

Можете да прочитате

Петровска за протераните руски дипломати: Работеле спротивно на дипломатските правила, сакале да се вмешаат во национални интереси

Петровска и словенечкиот министер за одбрана Шарец го потпишаа новиот Договор за одбранбена соработка

Приведено лице од Студеничани за бесправно градење