Утрински Весник
Спорт

Црвена звезда поднесе кривична пријава против Лесор

Црвена звезда поднесе кривична пријава против Лесор

Кошаркарското дерби меѓу белградските ривали ќе има свое трето полувреме. Партизан во понеделникот ја победи Црвена звезда, во АБА лигата и го презеде првото место на табелата.

dobivaj vesti na viber

Натпреварот го обележа инцидентот што го предизвика Матијас Лесор веднаш по последниот звук на сирената. Играчот на Партизан го нападна кошаркарто на Црвена звезда, Филип Петрушев.

КК Црвена звезда поднесе кривична пријава против Матиас Лисор за насилничко однесување и претепување на Филип Петрушев.

За овој инцидент засега не се огласија од АБА лигата.

Комесарот на лигата, Милија Војиновиќ, за „Новости“ изјави дека Дисциплинскиот судија на АБА лигата Хрвоје Видан ќе каже каква и колкава казна го чека центарот на Партизан.

Можете да прочитате

Фулкруг двоен стрелец за Германија против Перу

Реновираната Шпанија блесна против Норвешка, Велс ја изненади Хрватска на „Пољуд“

Ново признание за Меси, репрезентативната база на Аргентина ќе го носи неговото име