Утрински Весник
Свет

Членки на ЕУ бараат укинување на безвизниот режим за Косово

Членки на ЕУ бараат укинување на безвизниот режим за Косово

Поранешниот министер за надворешни работи на Косово, Петрит Селими, објави во пост на Твитер дека според последните информации, три земји членки на ЕУ бараат суспензија на безвизниот режим за Косово.

dobivaj vesti na viber

Селими прецизираше на Твитер дека тие три земји размислуваат да побараат суспензија на средствата од ИПА-фондовите и на визната либерализација за Косово поради ескалацијата на ситуацијата на северот од Косово, што тој го оценува како драстични и неприфатливи потези.

„Најнова информација од разговорите во рамките на ЕУ: најмалку три земји-членки на ЕУ (тука нема да ги именувам) размислуваат да побараат суспензија на ИПА фондовите и на визната либерализација за Косово. Тоа се драстични, неприфатливи потези. Сега ни требаат конкретни решенија за Косово,“ напиша Селими.

Во одделен пост, Селими ги посочува како извор на информацијата брифинзите од европскиот Комитет за политика и безбедност.

„Повторно ќе речам, ова се интервенции од неколку земји-членки. Некои други членки со право забележаа дека кризата во Косово се совпаѓа со протестите против Вучиќ во Белград,“ посочи тој во твитот.

Претходно утринава, портпаролот за надворешни работи на Алтернатива за Германија (АфД) во Бундестагот, Петр Бистрон, кој е и пратеник во Парламентарното собрание на Советот на Европа, изјави дека најновата ескалација на насилството покажува оти за Косово нема место во СЕ.

„Неодамнешната ескалација на насилството на Косово покажува: нема место за Косово во Советот на Европа! Регионот останува буре барут и ако го примиме во Советот на Европа и во ЕУ, ќе ги префрлиме проблемите на регионот во нашите институции и со тоа ќе ги дестабилизираме,“ соопршти пратеничката група на АфД и ја повика федералната влада веднаш да ги прекине активностите за прием на Косово во СЕ.

Германското Министерство за надворешни работи претходно ги осуди нападите во северно Косово во кои беа повредени војници и цивили на КФОР и повика на итна деескалација на ситуцијата.

Можете да прочитате

Норвешка почна истрага за посвојувањето деца од странство, но тоа сепак е дозволено

Манфред Вебер реизбран за претседател на ЕПП

Голем пожар во Атика во Грција, зафатени се и куќи