Утрински Весник
Спорт

Четири натпревари суспензија за Касемиро

Четири натпревари суспензија за Касемиро

Играчот од средниот ред на Манчестер Јунајтед, Касемиро, му зададе нова главоболка на Ерик Тен Хаг. Бразилецот беше исклучен во 33. минута од натпреварот со Саутемптон на „Олд Трафорд“ кој заврши 0:0.

dobivaj vesti na viber

Бидејќи ова му беше втора црвен картон во последните 45 дена (претходно беше исклучен против Кристал Палас), наместо три ќе мора да паузира четири натпревари.

Бразилецот мораше да го напушти теренот поради невнимателниот страт врз Карлос Алкараз.

Судијата Ентони Тејлор најпрво му покажа жолт картон, но доби сугестија од Вар собата, повторно да ја погледне таа ситуација. Откако ја прегледа снимката тој ја смени одлуката и го испрати играчот на Јунајтед во соблекувалната.

Тој ќе го пропушти четвртфиналето на ФА Купот следната недела на „Олд Трафорд“ кога Јунајтед ќе му гостува на Фулам.

Исто така, поранешниот ас на Реал ќе ги пропушти првенствените натпревари со Њукасл на гости и Брентфорд и Евертон на домашен терен.

Можете да прочитате

Зинченко благодарен на Уфа, но не сака ниту да го спомене името Русија

Како пилешкото кари ја „десеткуваше“ холандската репрезентација

Англиските играчи шокирани од изведбата на нивната химна