Утрински Весник
Спорт

Чешкиот тенисер Јиржи Лехечка го елиминираше Рафаел Надал од турнирот во Мадрид

Nadal.webp.webp

Чешкиот тенисер Јиржи Лехечка вечерва во осминафиналето на Мастерсот во Мадрид го совлада Шпанецот Рафаел Надал со резултат 7:5, 6:4.

Надал покажа голема желба и борба, но не можеше повеќе на турнирот, каде пет пати ја освојуваше титулата.

Во четврт-финалето Лехечка ќе игра со Русинот Данило Медведев, кој претходно го совлада Казахстанецот Александар Бублик со 7:6 (7:3), 6:4.

Можете да прочитате

Англија и Данска одиграа нерешено

Борко Ристовски повеќе не е Извршен директор на РК Вардар

ФФМ бара извинување од репрезентативецот на Албанија, Даку за пцовките упатени кон Македонците