Утрински Весник
Македонија

ЦУК со апел до граѓаните на внимателност при палење оган на отворено

Skara.jpg

Центарот за управување со кризи апелира до граѓаните на внимателност при палење оган на отворено за Меѓународниот ден на трудот – 1 Мај.

-За првомајскиот празник традиционално граѓаните излегуваат во природа и на излетнички места.

Апелираме за внимателност при палење оган на отворено за првомајскиот празник, како и секогаш кога се престојува во природа.

Ако се пали оган на отворено при одењето на излет, таму каде што нема посебно направени огништа за правење скара, тоа да се прави внимателно и пред заминување од местото, обврзно да се изгасне жарта од огнот, велат од ЦУК.

Можете да прочитате

Петровска за „Независен“: СДСМ треба да се врати на идеолошките корени

Ципрас: Ако Заев не го променеше името ќе мораше да влезете под Република Македонија

(Видео) Хеликоптер на МВР исфрли над 20 тони вода врз пожар во кичевско