Утрински Весник
Свет

Цените на нафтата на ниво од 87 долари

Nafta.jpg

Цените на нафтата во четвртокот се задржаа на околу 87 долари. Знаците за слабеење на побарувачката за работна сила во САД го намалија оптимизмот на трговците на почетокот на летната сезона на патувања.

На лондонскиот пазар цената на барелот по пладне беше пониска за 29 центи отколку на затворањето на тргувањето вчера и изнесуваше 87,05 долари. Вчера ја затвори трговијата во плус 1,10 долари.

На американскиот пазар барелот денеска се тргуваше по пониска цена од 40 центи, по 83,48 долари. Вчера го затвори тргувањето во плус од 1,07 долари.

Трговијата беше пригушена во четвртокот поради Денот на независноста во САД, а во средата цените беа поттикнати од остриот пад на залихите на нафта во САД минатата недела, за дури 12,2 милиони барели, според податоците на Министерството за енергетика.

Можете да прочитате

Осуммина повредени од удар на гром, три деца се во животна опасност во Германија

Девојче паднало од тераса додека нејзините родители спиеле во собата во Шпанија

Пентагон: Русија и Кина ја интензивираат соработката на Арктикот