Утрински Весник
Македонија

Бугарија е подготвена да организира воздушна евакуација на Пендиков и да му обезбеди лекување, вели Радев

Претепан секретарот на бугарскиот клуб „Цар Борис Трети“ во Охрид

Бугарскиот претседател Румен Радев најостро го осуди, како што рече, систематското кршење на правата на Бугарите во Република Северна Македонија и влевањето омраза кон нив и повторно ќе го постави ова прашање пред европските лидери и институции.

dobivaj vesti na viber

Шефот на бугарската држава смета дека „искажаните амбиции за членство на Република Северна Македонија во Европската Унија и преземените заложби за реформи и зајакнување на демократските норми во земјата се во спротивност со реалноста во која живеат македонските Бугари во Македонија“.

Причина за неговиот став е синоќешниот напад врз Бугаринот Христијан Пендиков, секретар на клубот „Цар Борис Трети“ во Охрид.

Радев објави дека Бугарија е подготвена да организира воздушна евакуација на Пендиков, кој е повреден и се наоѓа во болница, и да му обезбеди лекување, пренесе „БНР.бг“.

Амбасадорот на Скопје во Софија е повикан во Министерството за надворешни работи за да му предаде протестна нота.

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, го осуди инцидентот. 

Можете да прочитате

„Украина – две години хероизам“ – голема мултимедијална конференција во Скопје

ТОПЛИОТ “ЕЛ НИЊО” СИ ГО ПРАВИ СВОЕТО: Oваа недела уште потопла од минатата!

Путер, виршли, сокчиња за деца и сладоледи, дел од производите повлечени поради небезбедност