Утрински Весник
Балкан

Брнабиќ донесе одлука: Локални и белградски избори на 2 јуни

Brnabic.jpg

Претседателката на Собранието на Република Србија, Ана Брнабиќ, донесе одлука да го прифати барањето на опозицијата сите локални избори да се одржат во ист ден со изборите во Белград, на 2 јуни. Одлуката е донесена по консултација и совет на претседателот на Републиката, Александар Вучиќ.

– Со тоа го прифатив предлогот на „Србија против насилство“ и коалицијата НАДА – рече таа и додаде дека за тоа е потребна промена на законот за локални избори во член 35 и дека е важно тоа да се направи што поскоро.

Таа очекува дека овој предлог за промена ќе биде спроведен заедно за да се покаже единство во тежок момент за Србија и нејзините граѓани.

Брнабиќ се надева дека законот ќе биде донесен во сабота, а локалните избори ќе бидат распишани во недела.

Можете да прочитате

(Видео) Од невреме во Хрватска гром запали куќа, автомобили заглавени во вода

(Видео) Протести во Тирана со експлозии пред влезот на Градското собрание

Германскиот емисар за Западен Балкан, Сарацин во Приштина на средба со Османи