Утрински Весник
Свет

Британија: Русите прават огромна промена во војската, мислат дека заканата ќе трае со години

Британија: Русите прават огромна промена во војската, мислат дека заканата ќе трае со години

Министерството за одбрана на Велика Британија во дневниот извештај на своите разузнавачи и луѓе од терен пишува за големите промени кои се најавени во руската армија.

dobivaj vesti na viber

„На 17 јануари 2023 година рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу ги објави плановите за големи промени во структурата на вооружените сили, кои ќе бидат спроведени меѓу 2023 и 2026 година“, пишуваат Британците во воведот.

„Ова вклучува зголемување на 1,5 милиони луѓе. Ова е зголемување од 11 проценти на врвот по претходно најавеното проширување на 1,35 милиони“, се додава.

Британците пишуваат дека Шојгу најавил повторно воспоставување на Московскиот и Ленинградскиот воен округ.

„Треба да се формира нов армиски корпус во Карелија, во близина на финската граница“, додаваат Британците.

„Плановите на Шојгу сигнализираат дека руското раководство многу веројатно оценува дека зголемената конвенционална воена закана ќе трае долги години по актуелната украинска војна. Сепак, Русија многу веројатно ќе има проблеми со персоналот и опремата за планираното проширување“, проценуваат тие.

Можете да прочитате

Анкета: Повеќето Финци поддржуваат влез во НАТО без Шведска

Столтенберг: Русија да дозволи инспекција на нуклеарни постројки

Германија одобри испраќање постари тенкови во Украина