Утрински Весник
Свет

Блер: Не го критикувајте Катар премногу затоа што ни дава пари

Блер: Не го критикувајте Катар премногу затоа што ни дава пари

Поранешниот британски премиер Тони Блер рече дека „не е разумно“ да се критикува Катар како домаќин на Светското првенство во фудбал поради неговото досие за човекови права.

dobivaj vesti na viber

Блер потсети дека оваа земја многу инвестира во Велика Британија. Тој, исто така, го истакна фактот дека хомосексуалноста била нелегална во Обединетото Кралство кога беше домаќин на Светското првенство во 1966 година.

„ Можете да имате цврсти ставови за правата на хомосексуалците. Мојата влада донесе голем број закони во таа област и јас целосно ги поддржувам, но мислам дека е неразумно од нас да не го почитуваме Катар“, рече Блер.

„ Ова е најголемиот настан организиран од таа земја. Тоа е огромна работа за Катар. Тие се наши сојузници и инвестираат огромни пари во нашата земја“, додаде поранешниот премиер на Велика Британија.

Блер ги предупреди Британците да не претеруваат со осудата на Катар и изјави дека на Блискиот Исток во тек е „социјална револуција“ што ќе резултира со полиберален однос кон улогата на жената во општеството и правата на ЛГБТ заедницата.

Тој истакна дека фактот што британскиот министер за спорт Стјуарт Ендрју, кој и самиот е припадник на ЛГБТ популацијата, ќе ја носи лентата „Една љубов“ на Светското првенство во знак на поддршка за таа заедница – нема да влијае на тоа дали Катарското општество ќе стане „попрогресивно“.

Можете да прочитате

Совет на Европа: Ни треба нов хашки суд за да им суди на руските и белоруските лидери

Орбан најави вето на санкциите против руската нуклеарна енергија

Поранешен генерал е фаворит за претседател на Чешка