Утрински Весник
Свет

Белгија не дозволува Украина да користи западно оружје за цели во Русија

9 2 780x439 1 750x430 1.webp.webp

 Белгија не ја промени својата одлука за ограничувањата со кои обезбедува оружје за Украина, соопшти денеска белгиското Министерството за одбрана.

Белгија продолжува да бара доставената муниција да не се користи за напади врз цели во Русија.

Претходно оваа недела, премиерот на Белгија, Александар де Кроа и украинскиот претседател Володимир Зеленски потпишаа билатерален безбедносен договор во Брисел, кој предвидува најмалку 977 милиони евра воена помош за Киев до крајот на годината и постојана поддршка во следните 10 години.

Согласно договорот, Белгија до 2028 година ќе и достави на Украина 30 борбени авиони Ф-16, опрема за противвоздушна одбрана, артилериска муниција и воена машинерија. 

Можете да прочитате

Москва ја зафати невреме, се формираше торнадо: Најмалку две лица загинаа

Без струја и Тирана и пола Албанија

Расте бројот на исчезнати и починати странски туристи во Грција