Утрински Весник
Свет

Бела куќа: „Скршени сме од болка“ поради смртта на неколку американски хуманитарните работници во Газа

20240402092459 Big 730x400 21.webp.webp

Белата куќа синоќа соопшти дека е „скршена од болка“ поради смртта во Појасот Газа на неколку припадници на американската хуманитарна организација World Central Kitchen (WCK), кои според хуманитарците, биле убиени во израелски напад.

„Ние сме скршени од болка и длабоко вознемирени од нападот кој ги уби хуманитарните работници на @WCKitchen во Газа“, напиша портпаролката на Советот за национална безбедност на Белата куќа, Адриен Вотсон, на социјалната мрежа Икс.

„Работниците на хуманитарната помош мора да бидат заштитени бидејќи испорачуваат помош што е очајно потребна, а ние го повикуваме Израел брзо да истражи што се случило“, побара Белата куќа.

World Central Kitchen“ (WCK) денеска соопшти дека ја запира работата во Газа по нападот во кој загинаа седум нејзини работници.

-Светската централна кујна веднаш ги суспендира своите операции во регионот. Наскоро ќе донесеме одлуки за нашата идна работа, изјави извршната директорка, Ерин Гор за „Тајмс оф Израел“.

WCK претходно соопшти дека седум нејзини работници биле убиени во напад врз нивното возило во центарот на Газа доцна синоќа, откако помогнале да се достави храна и други залихи во северна Газа, кои пристигнале неколку часа претходно.

Можете да прочитате

Њујорк тајмс: Нетанјаху го откажа одмаздничкиот напад врз Иран по телефонскиот разговор со Бајден

Околу 20.000 свињи загинаа во пожар на фарма во Германија

Вонреден состанок на министрите за надворешни работи на ЕУ во вторник поради нападот на Иран врз Израел