Утрински Весник
Македонија

„Бараме ОЈО да излезе со детали за истрагата“ – нов протест во понеделник за кражбата на лекови на Онкологија

(Видео) „Убијци за профит“ – народ се собра пред Владата по скандалот со кражба на лекови на Онкологија, се бараат оставки

Во понеделник со почеток во 18 часот пред Владата, граѓаните повторно ќе излезат на протест за случајот со кражбата на лекови на Клиниката за онкологија.

dobivaj vesti na viber

Организаторите го најавија собирот на социјалните мрежи, а од владината зграда ќе продолжат да се движат кон Обвинителството, од каде ќе побарааат судска разрешница за сите инволвирани.

„Нашите барања и ултиматум од овој протест се: ОЈО да излезе со детали за текот на истрагата во рок од една недела; Истрага за инволвираноста на поранешниот министер Венко Филипче и директорот Нино Васев; Проширување на истрагата на работата на Детска онкологија; Целосна ревизија на работата на Клиниката за Онкологија; Правосилни судски пресуди за сите инволвирани во злосторството и криминалот на Онкологија; Вклучување на онколошки пациенти кои ќе имаат увид во самата истрага“, порачаа организаторите.

Апелираат до сите онколошки пациенти да ги контактираат за нивните искуства, за да придонесат во целосно разоткривање и одговорност на сите инволрвирани во скандалозното работење на Клиниката за онкологија.

Можете да прочитате

Петровска за протераните руски дипломати: Работеле спротивно на дипломатските правила, сакале да се вмешаат во национални интереси

Петровска и словенечкиот министер за одбрана Шарец го потпишаа новиот Договор за одбранбена соработка

Приведено лице од Студеничани за бесправно градење