Утрински Весник
Спорт

Баерн Минхен го купува Каи Хаверц за 60 милиони евра

Баерн Минхен го купува Каи Хаверц за 60 милиони евра

Напаѓачот на Челси, Каи Хаверц, би можел да се врати во Бундеслигата ова лето. Според информациите на „Скај Германија“, Баерн Минхен, е подготвен да го купи 23-годишниот Германец за 60 милиони евра. Клубот веќе подолго време ги следи настапите на играчот.

dobivaj vesti na viber

Времето на Хаверц во Челси најмногу ќе се памети по неговиот гол во финалето на Лигата на шампионите против Манчестер Сити во 2021 година. Со овој гол на лондонските „сини“ им го донесе вториот трофеј во Лигата на шампионите.

Германскиот репрезентативец е најдобар стрелец на Челси во Премиерлигата со пет гола.

На табелата во Бундеслигата води Баерн со 34 бодови.

Можете да прочитате

Проблем за Њукасл – Гордон го прекршил законот

Челси ќе достави понуда за Рафаел Леао

ПСЖ му го продолжи договорот на Карбатиќ