Утрински Весник
Свет

Бајден: Вашингтон никогаш нема да ги признае украинските територии

Бајден: Вашингтон никогаш нема да ги признае украинските територии

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека референдумите за анексија на четири региони во Украина кои се под контрола на проруските сили се „измама“.

dobivaj vesti na viber

Тој посочи дека Вашингтон никогаш нема да ги признае нивните резултати.

Бајден вчера објави дека референдумите се „лажен изговор за обид за анексија на делови од Украина“ со сила и со флагрантно кршење на меѓународното право, вклучително и Повелбата на Обединетите нации, пренесува „Си-Ен-Ен“.

„Вашингтон никогаш нема да ги признае украинските територии како ништо друго освен како дел од Украина“ – рече тој.

Бајден најави дека САД ќе соработуваат со сојузниците и партнерите за да воведат дополнителни брзи и строги економски санкции кон Русија.

„САД стојат со партнерите ширум светот и со секоја нација која ги почитува основните принципи на Повелбата на ОН во отфрлањето на какви било измислени исходи што Русија ќе ги објави“ – рече Бајден.

Во четири украински региони под руска контрола вчера почна гласањето за референдуми за приклучување кон Русија.

Гласањето ќе трае до 27 септември, кога ќе почне пребројувањето на гласовите.

Можете да прочитате

Се запали траект во море, спасени 177 луѓе: на бродот имало и мигранти, итно реагирала италијанската полиција

Силен земјотрес во Турција, се почувствувал и во Грција

(Видео) Путин се обрати на јавноста, ветува обнова на окупираните територии во Украина