Утрински Весник
Свет

Бајден се сретна со Зеленски – му вети нова испорака на американско оружје и муниција

Бајден се сретна со Зеленски – му вети нова испорака на американско оружје и муниција

Претседателот на САД, Џо Бајден најави испорака на ново американско оружје и муниција во Украина за време на средбата со украинскиот претседател Володимир Зеленски на маргините на самитот на Г7 во Хирошима.

dobivaj vesti na viber

Новите пратки ќе вклучуваат „муниција, артилерија и оклопни возила“, рече денеска Бајден.

На почетокот на самитот во Јапонија, тој ги прифати и плановите за обука на украински пилоти за летање со американски ловци Ф-16.

Бајден им рече на лидерите на Г7 дека одлуките за тоа кога и во колкав број Украина ќе обезбеди авиони од четвртата генерација Ф-16 ќе бидат донесени во наредните месеци, додека обуката на пилотите продолжува.

Можете да прочитате

Бремен маж на насловна на познат магазин го шокираше светот: „Јас сум доказ дека може“

Серија напади врз Русија: Гранатирани села, беспилотни летала погодија складиште за гориво

За една недела во САД починале три деца во вжештени автомобили: полицијата апелира родителите да не ги оставаат децата сами во автомобил