Утрински Весник
Свет

Бајден отпатува во Велика Британија за да ѝ оддаде почит на кралицата

Американскиот претседател Џозеф Бајден денеска отпатува во Велика Британија за да и оддаде почит на британската кралица Елизабета Втора.

dobivaj vesti na viber

Се очекува претседателот Бајден утре да и оддаде почит на британската кралица, објави Ројтерс.

Бајден утре требаше да се сретне со британската премиерка Лиз Трас, но нејзиниот кабинет денеска соопшти дека тие ќе се сретнат на Генералното собрание на Обединетите нации во среда во Њујорк.

Можете да прочитате

Мерц: „Социјален туризам на Украинците во Германија“

Си-Ен-Ен за бегството од Русија: 16-километарска колона на границата со Грузија, илјадници одат во Финска

Јапонија бара извинување од Русија: Потегот на Москва е неприфатлив