Утрински Весник
Свет

Бајден на средба со Макрон во Париз на 8 јуни

Bajden I Makron.webp.webp

Американскиот претседател Џо Бајден на 8 јуни ќе го посети Париз, каде ќе се сретне со неговиот француски колега Емануел Макрон, соопштија денеска од Елисејската палата.

Тоа ќе биде прва државна посета на Бајден на Франција, а во Париз ќе пристигне со неговата сопруга Џил. Средбата ќе следи по присуството на Бајден на 80-годишнината од слетувањето на Денот Д во Нормандија на 6 јуни.

Двајцата претседатели ќе разговараат за континуираната поддршка за Украина, како и за начините за зајакнување на билатералната соработка во економските, вселенските и нуклеарните прашања, се додава во соопштението на француското претседателство.

Можете да прочитате

До мај 2024 присилно раселени 120 милиони лица – УНХЦР предупредува да нема апатија и недејствување среде најголемото присилно раселување

Европскиот суд на правдата ја казни Унгарија со 200 милиони евра поради непочитување на правилата за азил

Израелските тенкови влегоа подлабоко во Рафа