Утрински Весник
Свет

Бајден на митинг во Северна Каролина го нарече Путин „касап“

20240327094806 Big 730x400 16.webp.webp

На митинг синоќа во Северна Каролина претседателот на САД Џо Бајден предложи намалување на здравствените трошоци во САД и зголемување на данокот за богатите Американци од 8,2 до 25 отсто, аргументирајќи дека тоа е можност за значајно пополнување на федералниот буџет во наредните десет години.

-Замислете што би можеле да направиме со тоа, изјави тој. „Би можеле фундаментално да го намалиме федералниот дефицит… Би можеле да направиме толку многу последователни работи како и тоа конечно да се осигураме да ја згрижиме Украина од тој касап Путин“, рече претседателот на САД.

Бајден и претходно не штедеше зборови за рускиот претседател и изјави дека тој смета дека Путин е убиец и „луд кучкин син“ кој се заканува со нуклеарни бомби. 

На митингот синоќа Бајден настапи заедно со потпретседателката Камала Харис. 

Можете да прочитате

Русија и Јордан предупредуваат на опасност од регионална ескалација

Директните напади меѓу Иран и Израел завршија

Гутереш: Крајно време е да се запре опасниот циклус на одмазда на Блискиот Исток