Утрински Весник
Свет

Бајден ја одбил оставката на шефот на Пентагон

Координаторот за стратешки комуникации на Советот за национална безбедност на Белата куќа, Џон Кирби, изјави дека американскиот претседател Џо Бајден одбива да ја поддржи предложената оставка на шефот на Пентагон, Лојд Остин, кому претходно му беше дијагностициран рак на простата.

Одговарајќи на новинарско прашање на брифингот, претставникот на американската администрација нагласи дека Бајден воопшто не е загрижен за можните проблеми на министерот за одбрана при извршувањето на неговите должности поради постоечки здравствени проблеми.

Претходно беше соопштено дека шефот на американското Министерство за одбрана, кој е хоспитализиран поради проблеми со мочниот меур, бил сместен на одделението за интензивна нега на Националниот воено медицински центар Волтер Рид.

Можете да прочитате

Турк: И Израел и Хамас извршија воени злосторства

Шпанската полиција разби мрежа која илегално извезувала одбранбени материјал во Саудиска Арабија

Галант против ослободување од воена служба на ултраортодоксните Евреи: Тоа е најважно прашање на националната безбедност