Утрински Весник
Спорт

„Автобусот“ на Мурињо против „пресингот“ на Мендилибар: Кој ќе го освои трофејот во Лига Европа?

„Автобусот“ на Мурињо против „пресингот“ на Мендилибар: Кој ќе го освои трофејот во Лига Европа?

Севилја и Рома се соочуваат вечерва (21 часот) на „Пушкаш арена“ во Будимпешта за да го одредат новиот шампион во Лига Европа. Рекордерот по брјот на трофеи во ова натпреварување ќе се соочи со актуелниот шампион на Конференциската лига на УЕФА.

dobivaj vesti na viber

Победа на денешниот натпревар ќе им донесе не само титула, туку и пласман во Лигата на шампионите.

Само Севилја може да се пофали со шест трофеи во целата историја на Лига Европа, а Андалузијците досега немаат неуспех во финалните мечеви од ова натпреварување.

Од друга страна, тимот на Рома го предводи исклучителниот Жозе Мурињо, кој ги освои сите пет финалиња во натпреварувањата на Стариот континент во кои учествуваше, две од нив во ЛШ, две во Лига Европа и едно во Конференциската лига, пред една година токму со „волчицата“.

Ќе биде тоа и дуел на два стила, фудбалска партија шах, каква што милува да постави Жозе Мурињо во секое финале, се разбира, со „паркиран автобус“ пред сопствениот гол како главен приоритет и фудбал со многу трчање и пресинг по целиот терен, каков што форсира Хосе Луиз Мендилибар, тренерот на Севилја.

Од двете екипи, Шпанците се во подобра форма, со пет победи, три нерешени и два порази во последните десет натпревари во сите натпреварувања. Во меѓувреме, Италијанците забележаа две победи (една по продолженија), пет нерешени и три порази во различни натпреварувања.

 

 

Можете да прочитате

Црвена звезда бара друг судија, навивачите на Партизан ќе го бојкотираат дербито

Миовски во тимот на колото во Шкотска

Ван Бастен: „Укинете го фудбалот кога не знаеме како да однесуваме“