Атлетико Мадрид запоседна позиција која води во ЛШ

Атлетико Мадрид повторно е на позиција која во новата сезона носи настап во фудбалската Лига на шампионите. Во 30. коло од шпанската Ла лига Атлетико како гостин го победи Вилјареал (1:2) и е во топ четири тима, откако вчера Атлетик Билбао загуби на гостувањето кај градскиот ривал Реал Мадрид со 2:0. Витсел обебзеди водство за гостите од Мадрид во деветтата минута, а „жолтата подморница“ израмни на почетокот на вториот дел. Сорлот беше стрелец на погодокот кој го постигнаа домаќините. Победата за Атлетико ја потврди џокерот од клупата Саул Нигез кој се запиша во листата на стрелците во 87 минута, само што влезе во игра. Атлетико е на четвртата позиција со 58 бодови, односно два повеќе од Атлетик Билбао, додека Вилјареал е на 10. место со 38 бода.

И второто злато на ОИ 2024 за Кина

Ѓуретановиќ не го исплива неговото најдобро време на Олимпијадата во Париз

Кинеската стрелачка репрезентација го освои првиот златен медал на Олимпијадата 2024