Утрински Весник
Спорт

Интер се доближи на три чекори до „скудетото“

Dimarko Inter1.jpg

Интер во 30. коло од италијанската фудбалска Серија А прокнижи очекувана победа и нови три бода во дуелот со Емполи (2:0) и уште три триумфи го делата од официјална промоција од освојување на „скудетото“. Триумфот вечерва на „Џузепе Меаца“ против Емполи посебно ќе му значи на тренерот Симоне Инѕаги кој вечерва одбележа јубилејна 100 победа како тренер на Интер, на својот 150-ти официјален меч. Интер одигра онолку колку му беше потребно да ги освои бодовите. Димарко и Алексис Санчес со по еден погодок во првото, односно второто полувреме ја заврши работата за Интер. Со новите три бода, Интер повторно се врати на плус 14 од градскиот ривал Милан.

Можете да прочитате

Одземено олимпиското сребро на Русинката Гулиев поради допинг

Инфантино: Мораме да се обединиме во борбата против расизмот

Шефилд јунајтед следната сезона ќе ја започне со минус два бода