Утрински Весник
Спорт

Атлетик: Мечот на Македонија ЃП со РФС Рига под истрага на УЕФА?

Атлетик: Мечот на Македонија ЃП со РФС Рига под истрага на УЕФА?

Два меча од Конференциската лига на УЕФА, меѓу кои 4:1 поразот на Македонија Ѓорче Петров од летонскиот РФС Рига се под истрага на УЕФА за потенцијално местење на резултат, објавува британскиот „Атлетик“.

dobivaj vesti na viber

Покрај овој меч, сомнителен е и 6:1 триумфот на ерменскиот Алашкерт против црногорскиот Арсенал Тиват, поради невообичаено големиот број на обложувања на двата меча.

„УЕФА, следејќи ја својата долгорочна практика, не ги коментира истрагите за потенцијално местење на мечеви за да не се компромитира истрагата. УЕФА постојано ги следи сите активности кои може да сигнализираат потенцијално местење на мечеви во соработка со национлните асоцијации“, велат од УЕФА.

Двата меча беа реванши, а сите четири клуба се елиминирани од европските натпреварувања.

Можете да прочитате

Македонските девојки на ЕП-2024 ќе играат во Унгарија

Карло Анчелоти откри кои играчи на Реал Мадрид одбиле да шутираат пенали

Кристијано Роналдо доби спор против Јувентус, еве колку пари треба да му плати славниот клуб