Утрински Весник
Спорт

Монако го купија Балоган од Арсенал за 40 милиони евра

Монако го купија Балоган од Арсенал за 40 милиони евра

Монако го потврдија трансферот на американскиот фудбалер Фоларин Балоган од Арсенал за 40 милиони евра, и тој потпиша петгодишен договор со клубот од Лига 1.

dobivaj vesti na viber

22-годишниот Балоган веќе помина една сезона во Франција како позајмен фудбалер на Ремс, постигнувајќи фантастични 22 гола, но не беше во плановите на менаџерот Микел Артета и си заминува со само 10 сениорски настапи за „топчиите“.

Монако на почетокот на новата сезона во Лига 1 се на првото место со 7 поени од три меча, и во сабота играат со Ленс.

Можете да прочитате

(ВИДЕО) Серхио Рамос си даде автогол, Барса ја победи Севилја

(ВИДЕО) Борусија Дортмунд го победи Хофенхајм

Лисандро Мартинез ја обнови повредата, го чека долга пауза