Утрински Весник
Спорт

Атанасијевиќ останува во Еурофарм Пелистер до 2026 година

Атанасијевиќ останува во Еурофарм Пелистер до 2026 година

Eден од најталентираните македонски ракометари, Павле Атанасијевиќ, ќе остане во Еурофарм Пелистер до 2026 година, објави битолскиот клуб. Тој е задоволен од измнинатите три години во Битола и се сложи за продолжување на соработката.

dobivaj vesti na viber

„Дојдов пред три години и тоа беше ново искуство за мене. Со тек на време секоја година по година прогресив сè повеќе и повеќе. Прво започнав со тренерот Александар Јовиќ, кој ме упати, а потоа новиот тренер Ларс Валтер ми укажува на грешките и прави да бидам подобар играч. Ми дава мотив да напредувам и да играм подобро. Атмосферата тука е многу убава, посебно кога се игра пред полна сала. За мене ова е големо искуство, посебно кога играме на европската сцена. Тоа е мотив плус за мојата работа“, изјави Атанасијевиќ.

Еурофарм Пелистер цели на титулите во Македонија оваа сезона и се надева на добра презентација на европска сцена.

Можете да прочитате

Рома и Галатасарај договориле две важни зделки

Почина поранешната италијанска скијачка Елена Фанкини

Ирвинг дебитираше за Далас, Лилард со трипл-дабл им пресуди на Вориорс