Утрински Весник
Спорт

Артета: Тросар веднаш ќе се вклопи во тимот

Артета: Тросар веднаш ќе се вклопи во тимот

Леандро Тросар го комплетираше трансферот од Брајтон во Арсенал во договор вреден 26 милиони фунти, заминувајќи по конфликтот со менаџерот Роберто де Ѕерби и засилувајќи го тимот на Микел Артета, кој се бори за титулата оваа сезона.

dobivaj vesti na viber

Арсенал имаат пет поени предност пред Манчестер сити на табелата со натпревар помалку (дербито со Манчестер јунјтед) и Артета смета дека 28-годишниот Белгиец веднаш ќе го крене квалитетот на тимот.

„Клубот заврши одлична работа со потпишувањето на Леандро. Тој е играч кој може да игра на повеќе позиции, има високи технички квалитети и интелигенција и големо искуство во Премиерлигата и во репрезентацијата. Леандро го засилува тимот во клучниот втор дел од сезоната“, се пофали Артета.

Можете да прочитате

Бензема и Вини за голема победа во продолженија во жестокото мадридско дерби

Билбао ја освои „Месталја“ за полуфинале во Кралскиот куп

Реал го доби евролигашкото „Ел класико“ по драматични продолженија