Утрински Весник
Македонија

Ангелов за својот нов коалиционен партнер: Не е патриотизам ако мафтате со сонцето од Кутлеш, а притоа ништо не правите за својот народ

Stojance05 Scaled.jpg

„Тие цело време зборуваат за патриотизам, но патриотизмот на ВМРО-ДПМНЕ е фолклорен патриотизам. Не е патриотизам ако вие вашата куќа ја наредите со ѕвездата од Кутлеш. Не е патриотизам ако мафтате со знамиња, а притоа ништо не правите за својот народ“ рече своевремено Стојанче Ангелов за ВМРО-ДПМНЕ.

Тој додаде дека вистински патриотизам е тоа што го прави Владата предводена од СДСМ, односно економскиот патриотизам.

Сепак, сега Ангелов со неговата партија, Достоинство, влегува во коалиција со тие што ги нарекуваше лажни патриоти кои не прават ништо за својот народ.

Можете да прочитате

Ковачевски: Со ВМРО ДПМНЕ повторно ќе заглавиме во изолација

ДКСК препорача АСЈО да ја стави во мирување постапката за прием на 130 слушатели

Маричиќ: Важна промена, државните енергетски компании ќе станат сопственост на граѓаните