Утрински Весник
Спорт

Анчелоти: Сити се фаворити во ЛШ

Анчелоти: Сити се фаворити во ЛШ

Реал Мадрид утре, против дебитантот Унион Берлин ќе ја започне новата сезона во Лигата на шампионите.

dobivaj vesti na viber

На прес конференцијата пре натпреварот, тренерот на Реал, Карло Анчелоти, истакна дека неговиот тим не е фаворит за трофејот.

„Сити е фаворит, бидејќи има тим кој му овозможи да победи минатата година и речиси не се промени. Но, Лигата на шампионите, во завршната фаза, секогаш носи изненадувања“.

Која е крајната цел на Реал оваа сезона во елитното натпреварување?

„Да ја поминеме групата, осминафиналето, четвртфиналето… Наше е да се натпреваруваме до крај. Мислам дека, без голем притисок, можеме да кажеме дека мораме да бидеме во финалето. Никогаш нема да кажам дека сме фаворити и Сити нема да го кажат тоа“.

Реал утре во терминот од 18.45 часот ќе го пречека Унио Берлин.

Можете да прочитате

Миовски во тимот на колото во Шкотска

Ван Бастен: „Укинете го фудбалот кога не знаеме како да однесуваме“

Ди Лоренцо за однесувањето на Осимен: Тимските проблеми ги решаваме во соблекувалната