Утрински Весник
Свет

Америка испраќа пари запленети од руски олигарси во Украина, стигна реакцијата на Кремљ

Путин: Подготвени сме да преговараме со Украина, тие се на потег

Кремљ денеска предупреди дека американскиот план за испраќање во Украина средства запленети од санкционирани руски олигарси е незаконски и дека САД ќе бидат одговорни за последиците од одлуката за испраќање муниција со осиромашен ураниум во Украина.

dobivaj vesti na viber

Американскиот државен секретар Антони Блинкен денеска во Киев изјави дека Вашингтон ѝ префрла на Украина 5,4 милиони долари „имот запленет од санкционирани руски олигарси, кои сега ќе се користат за поддршка на украинските воени ветерани“.

„Ова е тешко да се замисли и е спротивно на сè во меѓународното право и националните закони на тие земји. Штом ќе се укаже прилика, ние ќе ги браниме нашите права“, рече Песков пред новинарите. Песков додаде дека некои руски бизнисмени веќе добиле судски пресуди во европските земји, според кои таквите трансфери се сметаат за незаконски.

„Ниту еден случај на таков незаконски притвор нема да остане незабележан“, рече тој.

Кремљ, исто така, предупреди дека САД ќе мора да одговараат за „многу тажните“ последици од одлуката за снабдување со муниција со осиромашен ураниум на Украина.

Противниците на оружјето како што е меѓународната коалиција за забрана на оружјето со ураниум предупредуваат на штетната прашина од употребата на таквото оружје и опасноста од загадување на подземните води и почвата. Земјите како САД и Велика Британија тврдат дека осиромашениот ураниум е добро средство за уништување на модерен тенк бидејќи неговата висока густина му овозможува да навлезе во оклопот.

Велика Британија во своите упатства наведува дека е тешко да се вдиши доволно прашина од осиромашен ураниум за да предизвика негативни ефекти.

Можете да прочитате

Се запали траект во море, спасени 177 луѓе: на бродот имало и мигранти, итно реагирала италијанската полиција

Силен земјотрес во Турција, се почувствувал и во Грција

(Видео) Путин се обрати на јавноста, ветува обнова на окупираните територии во Украина