Утрински Весник
Спорт

Алкараз ќе игра на Ролан Гарос

Alkaraz.jpg

Карлос Алкараз сигурно ќе игра на Ролан Гарос откако третопласираниот тенисер во светот ги надмина проблемите со повредата на раката која го мачеше последните месеци.

Откако се повлече од турнирот во Рим, Шпанецот тренира во својот дом во Мурсија, а по последните детални прегледи доби зелено светло да се врати во натпреварувачкиот ритам.

Медиумите на Пиринеите пренесуваат дека Алкараз веќе резервирал хотел во Париз, истиот во кој престојува Рафаел Надал при секој негов настап на францускиот Грен слем турнир.

Карлос Алкараз минатата година стигна до полуфиналето на Ролан Гарос каде беше елиминиран од Новак Ѓоковиќ.

Можете да прочитате

Ајуб Ел Каби – Од сиромашен столар до легенда на Олимпијакос

Луда прослава на првиот европски трофеј на Олимпијакос

Олимпијакос ја освои Лигата на конференции, прв европски трофеј за грчкиот тим