Утрински Весник
Македонија

АКТУЕЛНА МЕТЕО НАЈАВА: Во вторник и во среда повторно свежо и врнежливо – Можно е ново невреме, особено во вторник

Messenger Creation 3683a74b 0b67 44bf 88be 7f3eff3d5098.jpeg

Под влијание на влажна  и свежа воздушна маса од север, во вторник и во среда повторно во Македонија очекуваме зголемена облачност и врнежи на повеќе места. Особено во вторник на повеќе места ќе биде  и нестабилно, со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, а можна е  и појава на локално невреме.

Повремени врнежи од дожд и свежо време во овие два дена очекуваме и во Скопје  и околината, со тоа што особено во вторник во делови од котлината ќе има и развој на нестабилност, проследена со пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Што се однесува до температурите, тие во овие два денови ќе биде под просекот за месец мај и ќе се искачува во интервалот од 12 до 20 степени преку ден, што е навистина свежо за средината на месец мај.

Умерен топол бран од Африка нашата територија се очекува да ја зафати од 17 мај, но и тогаш не треба да очекуваме во целост стабилна Атмосфера.

Можете да прочитате

Уапсен неготинец кој и покрај забрана за доближување ја вознемирувал екс партнерката

Парада на гордоста на 22 јуни под слоганот „Спектакуларно неспослушни“

Мојсоска: Прв закон што ќе го поднесеме е Законот за една изборна единица