Утрински Весник
Спорт

Џабе прекрасниот гол на Миовски, Абердин не успеаја да влезат во финалето на Шкотскиот лига куп

Џабе прекрасниот гол на Миовски, Абердин не успеаја да влезат во финалето на Шкотскиот лига куп

Македонскиот репрезентативец Бојан Миовски продолжи со одличните настапи за шкотскиот Абердин, но не успеа да ги однесе до финалето на Шкотскиот лига куп, откако и неговиот гол не беше доволен за победа против фаворитот Глазгов Ренџерс, кои по продолженијата стигнаа до 2:1 победа.

dobivaj vesti na viber

Миовски во 17. минута постигна гол кој беше поништен поради офсајд, за во 41. минута по една фантастична акција, да го совлада противничкиот голман. Но, Ренџерс израмнија во 61. минута со голот на Рајан Џек. Абердин остана без капитенот Стјуарт кој доби директен црвен картон, за во 94. минута во продолжението, Кемар Руф да донесе победа за Ренџерс, кои во финалето ќе играат со големиот ривал Селтик.

Можете да прочитате

Шефот на Ла лига: Мбапе и Халанд може да дојдат во Реал, но не и во Барса

Клоп за трошењето на Челси: Не кажувам ништо без адвокат!

Меси одговори дали ќе игра на следниот Мундијал