Утрински Весник
Спорт

Ајакс на лето ќе се обиде да го врати Хаким Зијеш од Челси

Ајакс на лето ќе се обиде да го врати Хаким Зијеш од Челси

Холандскиот гигант Ајакс на лето ќе направи нов обид да го врати крилниот напаѓач Хаким Зијеш. Минатото лето клубот од Амстердам не успеа да ги договори условите со Челси за ангажман на Мароканецот, но раководството на холандскиот тим не се откажува во намерата.

dobivaj vesti na viber

Пред да се пресели во Челси за 40 милиони евра, Зијеч имаше одлична кариера во Ајакс каде помина четири години и забележа 165 настапи, постигнувајќи 49 гола и 81 асистенција. Тој во 2018 година беше прогласен за играч на сезоната во Ередивизие.

29-годишниот фудбалер е сè понезадоволен од статусот на резерва во тимот и речиси сигурно ќе побара трансфер во текот на летото, а со задоволство би се вратил во Ајакс.

Можете да прочитате

Катарците и Ретлкиф со „подобрени“ понуди за Јунајтед, акциите на берзата скокнаа!

Швјонтек се повлече од Мајами, се повредила кашлајќи

„Хитлерсон“ и неговите другари добија доживотна суспензија