Утрински Весник
Спорт

Ајакс го суспендираше генералниот менаџер поради тргување со информации

223340 Ajaks Go Izbrka Direktorot Zatoa Shto Kupil Akcii Od Klubot.jpg
Ss2

Надзорниот одбор на холандскиот фудбалски клуб Ајакс го суспендираше генералниот директор на клубот Алекс Крузе поради наводно тргување со информации, соопштија денеска од клубот. Ајакс изјави дека одлуката е донесена откако Надзорниот одбор дознал дека Крос купил 17.000 акции на Ајакс една недела пред да биде назначен за извршен директор на 2 август 2023 година, што укажува на тргување со информации, што е кривично дело.

„Ова е многу штетно за клубот. Времето на неговото купување акции укажува на тргување со информации. Надзорниот одбор заклучи дека позицијата на Крус како директор е неодржлива“, изјави претседателот на надзорниот одбор, Мајкл ван Праг.

Ss1

Надзорниот одбор ќе ги преземе должностите и одговорностите на Крус.

Од Ајакс изјавија и дека во најкраток можен рок ќе се одржи вонредно собрание на акционери на кое ќе се сослушаат акционерите за разрешувањето на Крус, а потоа Надзорниот одбор ќе одлучи за прекин на соработката.

Ss1

Можете да прочитате

Реал во судиското продолжение ја кутна Барса која на двапати водеше на „Бернабеу“

Ливерпул преку Фулам се израмни на врвот со Арсенал

Вардар поразен од Воска во дербито на дното